Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 15.11.2006
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: ştiri
Autorul articolului: Rostas Szabolcs
Titlul articolului: Osszeolvassak a tortenelmet?
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://www.kronika.ro/nd.php?name=Sh&what=6743


Autópálya-matricától

a rovignettáig
A csütörtöki magyar–román kormányülés kiemelt témája lesz a két ország fejlesztéspolitikájának, nemzeti fejlesztési terveinek összehangolása: a közös fejlesztésekre összesen 190 milliárd forint állhat rendelkezésre a következő időszakban. Ezenkívül hangsúlyt kap a területfejlesztési, határ menti kapcsolatok erősítése, az agrárszférában való együttműködés, a határon átnyúló programok keretében az egészségügyi kooperáció, határátkelőhelyek felújítása, a közös útépítési projektek áttekintése, a kőolaj-készletezési együttműködés, környezetvédelmi témák (tételesen a Verespatakra tervezett aranybánya ügye), műemlékek felújítása. Utóbbi témában megállapodás születhet a kolozsvári Mátyás-szobor közös, régóta húzódó restaurálásáról. Tegnapi bukaresti sajtótájékoztatóján
Markó Béla RMDSZ-elnök közölte: a román és a magyar állam közösen biztosít majd anyagi támogatást több oktatási intézménynek, ugyanakkor az illetékes tárcavezetők megvitatják a Sapientia – EMTE, a Marosvásárhelyi Orvosi- és Gyógyszerészeti Egyetem, valamint magyarországi felsőoktatási intézmények közötti kapcsolatok elmélyítésére vonatkozó kérdéseket. A kormányfőhelyettes tájékoztatása szerint Budapesten szó lesz a két ország kulturális örökségének digitalizálásáról, továbbá a Román és a Magyar Tudományos Akadémia együttműködéséről is, ennek keretében vizsgálják a közös történelmi szemlélet kialakításának, egy közös történelemkönyv kidolgozásának lehetőségét. Gazdasági téren a kis- és középvállalkozásokat támogató közös alapot kívánnak létrehozni, a határátkelés megkönnyítéséről pedig a tervek szerint szándéknyilatkozat születik. E szerint Románia EU-csatlakozását követően egyetlen ellenőrzési pont működne a román-magyar határátkelőhelyeken, ahol a két ország állampolgárai személyazonossági igazolvány alapján kelhetnének át, ám egyelőre nem tudni, milyen időponttól. Szintén a közúti közlekedést könnyítené az az intézkedés, miszerint a román állampolgárok hazai benzinkutaknál vásárolhatnák meg a magyarországi autópálya-matricát, míg a magyarok az ottani töltőállomásoknál válthatnák ki a romániai útadót. (A bukaresti szenátus tegnapi döntése szerint különben az útadót a külföldiekhez hasonlóan a román állampolgárok nemcsak 12 hónapos, hanem egynapos, hetes, hónapos és féléves időtartamra is kiválthatják; végső döntést a képviselőház hoz ez ügyben.)

Gyakorlati eredmények
kerestetnek
Gémesi Ferenc, a magyar Miniszterelnöki Hivatal szakállamtitkára az Országgyűlés külügyi bizottságának tegnapi ülésén bejelentette: Budapesten az erdélyi autonómiatörekvésekről és az egyházi javak visszaszolgáltatásáról is szó lesz. Hozzátette azonban: minden téma felvetésekor szem előtt kell tartani, hogy adott pillanatban menynyiben szolgálja a romániai magyarság ügyét. A fideszes Németh Zsolt, a testület elnöke közölte: az együttes kormányülésnek csak akkor van értelme, ha nemcsak a román fél számára hoz gyakorlati eredményeket. „Szükség van-e ilyen ülésekre, ha a román diplomácia el tudja hitetni a világgal, hogy a magyar–román kapcsolatok problémamentesek, és ismét feltörli Magyarországgal a padlót?” – tette fel a kérdést az ellenzéki politikus, aki szerint a magyar kormánynak fel kellene vetnie a Székelyföld területi autonómiájának, a kisebbségi törvény elfogadásának kérdését, az egyházi javak visszaszolgáltatását, az önálló erdélyi magyar egyetem ügyét, valamint a munkaerő-áramlást is. Utóbbira reagálva Gémesi elmondta: december közepére készül a végleges magyar kormányzati álláspont arról, Magyarország beengedi-e munkaerőpiacára, és ha igen, milyen feltételekkel a román állampolgárokat. A magyar Kereszténydemokrata Néppárt egyébként korábban a székelyföldi autonómiát, az önálló erdélyi magyar egyetem létrehozását, valamint a csángómagyarok anyanyelvű misézésének biztosítását javasolta a közös kormányülés napirendjére. n

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.